Na lądzie o tym, co pod wodą
Jeśli wierzyć futurystom, globalne ocieplenie doprowadzi do tego, że Bałtyk zyska na turystycznej atrakcyjności, a Morze Śródziemne straci, ponieważ będzie tam za gorąco i za sucho, a wówczas tym, czym obecnie jest Bodrum w Turcji, stanie się nasza rodzima Łeba.
Jedną z tureckich turystycznych atrakcji „z wyższej półki” jest zamek św. Piotra w Bodrum, wzniesiony przez zakon kawalerów maltańskich. Obecnie mieści się w nim chętnie odwiedzane Muzeum Archeologii Podwodnej. Jego główną atrakcją – nie licząc fenomenalnej kolekcji śródziemnomorskich amfor z różnych okresów – jest wrak statku sprzed 3500 lat. Niczego nie ujmując temu niezwykłemu miejscu, zanosi się na to, że na polskim wybrzeżu będziemy mieli miejsce pod tym względem nie mniej atrakcyjne.
Nowy gmach dla starych przedmiotów
Największe polskie miasta mogą się pochwalić muzeami archeologicznymi. Teraz do tego grona dołącza miasto nieduże, ale muzeum, jakie w nim powstaje, będzie obiektem zazdrości wielkich muzealnych potentatów. W Łebie udostępniono wykonawcy plac pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Będzie to oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Właśnie rozpoczął się drugi etap inwestycji.
Budynek muzeum wyrośnie u ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Zaprojektowali go Plus3Architekci sp. z o.o. z Warszawy. Jednorodna bryła budynku będzie otwarta na kanał portowy i miejską promenadę.
„Zaprojektowany budynek ma oryginalną nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta